Hokejbal

30. 05. 2018

Letošní ročník 1. Ligy hokejbalu je u konce. Jihlavští po dvou porážkách v Karviné sice dokázali ve třetím utkání odvrátit rychlý konec, o den později ale potřetí nestačili na svého soupeře poměrem 3:6 a v konečném účtování tak obsadili druhé místo, díky kterému ještě mohou zabojovat v baráži o postup mezi extraligovou elitu.

Finálová série se z Karviné přesunula na Vysočinu za vedení Slezanů 2:0 a ve třetím zápase série tak šlo o hodně oběma celkům. To se možná i podepsalo na opatrné úvodní třetině utkání, ve které ani jeden z týmů nechtěl udělat zbytečnou chybu. O něco aktivněji přeci jen působili hosté z Karviné, výraznější šanci si ale ani oni vytvořit nedokázali. A tak když se branky diváci nedočkali ani během několika přesilových her, stav po první části byl stále 0:0.

Do druhé třetiny vstoupili lépe hráči Jihlavy a ve 23. minutě se dočkali zasloužené odměny. Blaškovu nepřesnou střelu po odrazu od zadního mantinelu vrátil za záda brankáře Smolky Danko. O 3 minuty později se navíc domácí mohli radovat podruhé. V přesilové hře se míček dostal až ke Střechovi, který jej z bezprostřední blízkosti protlačil až za brankovou čáru. Stejný hráč navíc mohl přidat i třetí gól, jeho střela se ale zastavila jen o tyč karvinské branky. Stejně se o několik vteřin později vedlo i na druhé straně jednomu z hráčů Karviné a do kabin se tak šlo za vedení domácích 2:0.

Závěrečnou část jihlavští snad lépe začít ani nemohli. Již po 100 sekundách byl v úniku faulován Danko a následovalo trestné střílení. Sám faulovaný si ale na Smolku nepřišel. Smutnit ale nemusel. Ihned po buly totiž Smutný našel Jobáka, který zamířil přesně. Frustrovaní hosté následně domácím nabídli řadu přesilových her, z nichž dvě dokázali jihlavští zužitkovat. Mezi branky Danka a Sobotky sice vklínil snižující zásah Vašek, na výhře Jihlavy se již ale nic změnit nemohlo.

Čtvrtý, a jak se později ukázalo poslední, finálový zápas odstartovali jihlavští hodně vlažně a karvinští toho dokázali náležitě využít. Humlíčka zasypali sprškou střel a již ve třetí minutě se zásluhou Luky dostali do vedení. To v deváté minutě zdvojnásobil přesnou ranou Vašek a s jihlavskými to nevypadalo dobře.

Naději ale vykřesal po necelé minutě druhé části kapitán Smutný, který se štěstím zužitkoval vyhrané vhazování Fialy. Utkání nabralo tempo a oba brankáři měli plné ruce práce. Ve 22. minutě se po přesné nahrávce Pořízka opřel do míčku Luka a znovu se nemýlil – 1:3. Závěr druhé třetiny ale patřil bezezbytku domácím. Střecha se po buly ocitl zcela osamocen před Smolkou a kličkou snížil, dvanáct vteřin před hvizdem pak Danko našel Javorku, který ranou do odkryté části branky vyrovnal.

Strhnout vedení na stranu Jihlavy mohl v úvodu třetího dějství Danko, jeho pokus ale pouze projel brankovištěm zkoprnělého Smolky. I přes řadu příležitostí na obou stranách se zdálo, že utkání v řádné hrací době vítěze nepozná. Ke slovu se ale znovu dostal střelec finále Vladimír Luka.  Nejprve při vyloučení Šerého zůstal zcela osamocen a ranou pod břevno nedal Humlíčkovi šanci, o dvě minuty později svým čtvrtým gólem defitivně poslal svůj tým vstříc extralize.

„Sobotní zápas začal z obou stran hodně opatrně, nám se ale naštěstí podařilo dát první gól, který nám hodně pomohl. Karviná sice měla nějaké šance, gólman Humlíček nás ale dnes podržel. V neděli už to bylo o něčem jiném. Karviná předváděla podobný hokejbal jako v domácích zápasech, navíc brzo vedla. Nám se sice povedlo vyrovnat, v závěru jsme ale opět nepokryli Luku, který rozhodl. I tak se nemáme za co stydět, série musela diváky bavit. Soupeři gratulujeme a třeba se příští rok potkáme o soutěž výše,“ zasnil se na závěr trenér Lukáš Staněk.

SK Jihlava – HbK Karviná             5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky: 22:54 Danko (Blaško), 26:06 Střecha (Danko, Javorka), 31:43 Jobák (Smutný), 35:34 Danko (Střecha, Blaško), 41:28 Sobotka (Blaško, Danko) – 39:13 Vašek

Střely: 35:33      Vyloučení: 9:15                                 Využití: 3:0                       Rozhodčí: Kettner, Záhora

SK Jihlava – HbK Karviná             3:6 (0:2, 3:1, 0:3)

Branky: 15:56 Smutný (Fiala), 27:28 Střecha (Danko), 29:48 Javorka (Danko) – 2:46 Luka (Pala, Pořízek), 8:32 Vašek, 21:13 Luka (Pořízek), 40:29 Luka (Pala), 42:13 Luka, 43:54 Pořízek (Luka, Pala)

Střely: 31:41      Vyloučení: 6:8                  Využití: 1:1                       Rozhodčí: Popelka, Prudík

Sestava SK Jihlava: Humlíček (Koch F. )–  Blaško, Homola, Semrád, Sobotka, Šerý, Jiskra, Vilímek– Danko, Střecha, Javorka, Brázda, Smutný, Jobák, Fiala, Matějka, Růžička, Trybuček, Vávrů, Bohatý