Hokejbal SK Jihlava

13. 10. 2015

~~Repríza loňského finále mezi SK a HSK byla programu dne v sobotu odpoledne. Vyrovnaný a bojovný zápas skončil po základní hrací době remízou…

Jihlava se Starým Brnem sehrála v uplynulých letech vždy vyrovnané zápasy, které byly především v play-off velmi vypjaté. Navíc si ani jeden mezi sebou nic nedarují zadarmo a i díky tomu byl tento zápas tahákem uplynulého kola. Šlágr nakonec díky kvalitě obou mužstev nabídl pohledný hokejbal, jenž byl zajímavý až do svého konce.

První třetina se odvíjela v opatrném duchu s velkým množstvím osobních soubojů u hrazení a s minimem brankových příležitostí. Ačkoliv jihlavští věděli, že má HSK kvalitní přesilové hry a jejich trenér Fejt hráče před zápasem nabádal k větší disciplinovanosti, byli hráči SK hned třikrát na trestné lavici. To se jim nakonec nevyplatilo, neboť poslal HSK ve 13. minutě do vedení střelou od modré Gratz 0:1! Jihlava se mohla během prvního dějství také dočkat brankové radosti, ale Královu střelu zastavilo břevno. Do přestávky se tak šlo za hubeného vedení brněnského týmu. „Škoda našich zbytečných vyloučení, kdy jsme hráli 6 minut v oslabení, což proti takovému týmu, jako je Staré Brno, je zkrátka moc,“ dušoval se brankář Bártů.

Ve druhém dějství zvýšila Jihlava svoji aktivitu, více tlačila do zakončení a měla lepší pohyb než soupeř. To přineslo záhy ovoce. Vyrovnání zařídila přesná teč Průchy, jenž usměrnil Pošvicovo nahození 1:1! Poté začali chodit na trestnou lavici i hráči HSK a Jihlava měla k dispozici dvojnásobnou početí výhodu. V té se ocitl ve vyložené příležitosti Policar, ale odkrytou branku nedokázal trefit. Další branka tak padla až v závěru druhé třetiny, kdy se Průcha nadechl k velkému sólu přes celé hřiště a svoji útočnou pouť zavezl až za Chmelova záda 2:1! „Jelikož jsme po první třetině prohrávali hlavně kvůli nedisciplinovanosti, tak jsme chtěli druhou třetinu zlepšit. Co se vyloučení tyče jsme se moc nepoučili, ale dali jsme vyrovnávací gól, což nás nakoplo. Potom přišel i gól číslo dvě a byli jsme na koni,“ okomentoval druhou třetinu ve formě hrající Průcha.

Závěrečná třetina nabídla otevřený hokejbal, ve které zářili především brankáři na obou stranách. K vyrovnání byl blízko Šír, ale to reflexivním zákrokem odmítl Bártů. Na druhé straně mohl přidat možná rozhodující zásah Fejt, ale ten nedokázal z výborné pozice přesně zacílit. V závěru pak doplatili jihlavští na časté vylučování, které je nakonec stalo i plný bodový zisk. V početní výhodě si totiž vytvořili hráči HSK drtivý tlak, jenž zužitkoval nekompromisní střelou z kruhů kapitán Šmarda 2:2! A pro tým SK mohlo být ještě hůř, kdyby Holub dvě minuty před koncem neposlal svoji střelu švihem do spojnice.

O vítězi tak musely nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil ve čtvrté sérii Průcha! Jihlava tak svého soupeře porazila v základní části vůbec poprvé ve své dlouholeté historii a usadila se na čele tabulky.

„Myslím, že zápas snese ty nejvyšší parametry. Remíza je asi zasloužená, možná jsme měli více vyložených příležitostí, ale když si vzpomenu na to závěrečné břevno Brna, tak určitě. Nájezdy už byly loterií a my díky štěstí a povrchu brali cenný bod navíc. Do příště musíme zapracovat na disciplinovanosti, opět jsme hráli více jak jednu třetinu v oslabení,“ zhodnotil zápas kapitán Král.