hokejbal SK Jihlava

28. 05. 2015

Jihlava obhájila mistrovský titul!

Finálová série dospěla až k rozhodujícímu třetímu zápasu, protože v předchozích duelech nedokázal ani jeden tým využít domácího prostředí. Rozuzlení celé jihomoravské soutěže hostila brněnská metropole...

Většinou bývají rozhodující a takto důležité zápasy hrané opatrně s minimem brankových příležitostí, kdy se každý ze soupeřů spoléhá především na svoji pevnou obranu. Jenže finále jihomoravské Ronhill ligy nabídlo pravý opak v podobě ofenzivní podívané, při které padlo málo vídaných dvanáct branek! Kuriózní je i jistě fakt, že jak na straně Brna, tak na straně Jihlavy nedochytaly zápas obě stabilní brankářské jedničky, které v posledních letech jasně opanovaly individuální statistiky.

Gólovou smršť odstartovalo domácí HSK, které poslal do vedení ve třetí minutě Lukáš Šmarda. Brněnskou radost však o 37 vteřin později zmrazil důrazný Koudelka a bylo vyrovnáno. Na další branku si početné publikum počkalo osm minut, než utekl domácí obraně Průcha, jenž své sólo dovezl až za brankářova záda! Ten, kdo si myslel, že tímto skončí první třetina, tak se šeredně mýlil, neboť její poslední minuta nabídla ještě dvě branky! Nejprve vyrovnal na 2:2 ve vlastním oslabení střelou přes celé hřiště Šír, jehož brance museli uznale zatleskat i jihlavští fanoušci! Na tuto branku zareagoval pět vteřin před první sirénou precizně provedeným samostatným střílením Danko! Do šaten se tak šlo za stavu 3:2 pro Jihlavu.

Jak první třetina skončila, tak ta druhá začala. Nehrálo se ani dvě minuty, když Píbil po vhazování z kruhů prostřelil brankáře HSK. Ten se poté nechal vystřídat Horákem. Jenže ani druhý brněnský brankář dlouho s čistým štítem nevydržel, protože jej při přesilovce prostřelil povedenou pumelicí od modré Třetina 2:5! Divoký zápas pokračoval o dvě minuty později, když se dostal do samostatného úniku Šír, který si s ním s přehledem poradil. Poté začala hrát Jihlava nedisciplinovaně a místo na svůj výkon, se začala soustředit na rozhodčí, kteří jejich protesty bez váhání trestali. Výsledkem byla dvojnásobná přesilovka pro Brno, jenž trvala téměř dvě minuty. Zkušený tým HSK svoji nabídnout příležitost využil a po střele Gratze ze střední vzdálenosti už to bylo pouze o gól! Ačkoliv pokračovala brněnská přesilovka, tak další branku přidala Jihlava. Ta se prosadila ve vlastním oslabení, když s velkou chutí hrající Mandát utekl HSK přes celé hřiště a střelou z úhlu zakončil svůj útočný výlet 4:6! Poté nastala nejklíčovější chvíle utkání, při které mělo Brno opět výhodu dvojnásobné přesilovky trvající téměř dvě minuty, ale naštěstí pro jihlavské se jim ji zužitkovat nepodařilo. Nicméně Brno se přece jen branky dočkalo, o což se postaral Martin Šmarda, který potrestal špatné střídání SK a v následném samostatném úniku vykřesal pro svůj tým naději.

Do třetí třetiny sáhla také Jihlava ke změně brankářů. Do hry naskočil ještě stále dorostenec Koch, který se ukázal ve skvělém světle a za svá záda nepustil přes řadu závarů jediný míček. Celkově byla třetí třetina nejchudší na góly, když padl pouze jediný. O ten se postaral jihlavský Matějka, který zužitkoval Koudelkovu přesnou přihrávku před odkrytou klec. Po závěrečné siréně tak vypukla na straně Jihlavy velká radost. Tým z Vysočiny navíc zažil Déjà vu, páč tomu byl v neděli přesně na den rok, kdy oslavil svůj první jihomoravský titul!

3. finále: HSK Staré Brno - SK Jihlava 5:7 (2:3, 3:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Šmarda L. (Šmarda M.), 15. Šír, 21. Šír (Holub, Jandourek), 25. Gratz (Baláč), 30. Šmarda M. (Dmytryszyn, Šmarda L.) - 3. Koudelka (Matějka), 11. Průcha (Třetina), 15. Danko z trestného střílení, 17. Píbil (Třetina), 19. Třetina (Píbil, Matějka), 27. Mandát, 35. Matějka (Koudelka, Zápotočný).

Rozhodčí: Prudík, Hrazdíra. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Navíc Třetina 10 min OT. Střely na branku: 30:35. Diváci: 111.

„Finále nabídlo kvalitní hokejbal, který byl ve všech utkáních naprosto vyrovnaný. Rozhodovaly maličkosti i pověstné štěstí. Soupeři musíme složit poklonu, protože ve finále potvrdil své kvality. Rád bych touto cestou poděkoval všem divákům, kteří v Jihlavě po celé play-off vytvářeli skvělou atmosféru a byli pro nás tím pověstným dalším hráčem. Podporovali nás i na venkovních zápasech, takže opravdu velké díky, moc si toho vážíme. Teď k titulu. Obhájit je vždy těžší, než vyhrát poprvé. Jsem na náš tým nesmírně hrdý, je to taková odměna za celoroční dřinu. Teď vypuknou velké oslavy, které si budeme užívat. Už se na to moc těším a věřím, že kluci také," prohlásil pro klubový web kapitán Král.

Brno: Chmel (od 17. Horák) - Dmytryszyn, Gavenda, Geryn, Jandourek, Kříž, Trötzmüller Jan - Baláč, Emmer, Fojtík - Gratz, Holub, Novák - Smrž, Šír, Šmarda L. - Šmarda M., Trötzmüller Jiří.

Jihlava: Bártů (od 31. Koch) - Javorka, Blaško, Vávrů, Harasim, Rašner, Jiskra, Procházka - Danko, Mandát, Pošvic - Průcha, Třetina, Píbil - Koudelka, Zápotočný, Matějka.